ACURA Acua TLX 2.4L 8AT FWD (209 HP)
2015–
207
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 247Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |