ACURA Acua TLX 3.5L V6 9AT FWD (294 HP)
2015–
290
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1626kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |