ACURA Acura MDX 3.5L V6 10AT (290 HP)
2022–
286
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213.3kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5039mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1937kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255 / 55R-19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |