ACURA Acura RDX 2.3L Turbo FWD 5AT (240 HP)
2007–
236
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2300cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1698kg |
| Boot Capacity | 787L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |