ACURA Acura TSX 2.4L 16V 5AT FWD (203 HP)
2003–
200
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |