ACURA CL 2.2L 5MT (145 HP)
1997–2001
145
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2156cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |