ACURA CSX Type S 2.0L 6MT (157 HP)
2005–2009
155
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 155bhp |
| Power | 115.5kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |