ACURA ILX 1.5L Hybrid CVT FWD (111 HP)
2012–2014
111
bhp
Power
38
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1342kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |