ACURA ILX 2.4L 6MT FWD (201 HP)
2012–2014
198
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 198bhp |
| Power | 148kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1351kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |