ACURA Integra Coupe 1.6L 5MT (113 HP)
1986–1989
114
bhp
Power
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |