ACURA Integra Coupe 1.8L 5MT (140 HP)
1989–1994
138
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4392mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R14 85H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |