ACURA Integra Coupe 1.8L 5MT FWD (196 HP)
1994–2001
193
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1797cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 193bhp |
| Power | 144.2kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/60/R14 85H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |