ACURA Integra Coupe 1.8L GS-R 4AT FWD (170 HP)
1994–2001
168
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1797cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R15 84V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |