ACURA Integra Coupe 1.8L GS-R 5MT FWD (170 HP)
1994–2001
169
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1797cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 169bhp |
| Power | 126kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R15 84V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |