ACURA Integra Coupe 1.8L RS 4AT FWD (141 HP)
1994–2001
139
bhp
Power
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 103.7kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1218kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/60/R14 85H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |