ACURA Integra Sedan 1.8L 5MT FWD (170 HP)
1994–2001
168
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1797cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/60/R14 85H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |