ACURA Legend Coupe 2.7L V6 5AT FWD (161 HP)
1987–1990
161
bhp
Power
13.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2675cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.1mpg |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 22L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1444kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |