ACURA Legend 2.5L V6 5AT FWD (151 HP)
1986–1991
150
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1396kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |