ACURA Legend 2.7L V6 5MT FWD (161 HP)
1986–1991
161
bhp
Power
135
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1407kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |