ACURA MDX 3.7L V6 5AT AWD (300 HP)
2006–2009
300
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
19.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.5mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 1994mm |
| Height | 1732mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 2059kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/55/R18 104H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |