ACURA NSX-T 3.2L V6 6MT (240 HP)
2001–2005
286
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3179cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 270km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1171mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1392kg |
| Boot Capacity | 142L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 Zr16 (Front) - 245/40 Zr17 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |