ACURA NSX 3.0L V6 5MT (270 HP)
1991–2001
270
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2977cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 270bhp |
| Power | 201kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4404mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1171mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 142L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Zr Zr15 // 225/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |