ACURA NSX 3.2L V6 6MT (290 HP)
2001–2005
290
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3179cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1171mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 142L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40R1783Y // 255/40R1794Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |