ACURA RDX 2.0L VTEC 10AT AWD (272 HP)
2021–
268
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200.1kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1826kg |
| Boot Capacity | 835L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |