ACURA RL 3.7L V6 VTEC AWD 6AT (300 HP)
2008–2012
300
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 367Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4973mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1832kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |