ACURA RLX 3.5L V6 Sport Hybrid 7AT (377 HP)
2017–
306
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 369Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 5032mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1987kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |