ACURA RSX TYPE-S 2.0L 6MT (200 HP)
2002–2005
197
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4374mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |