ACURA RSX TYPE-S 2.0L 6MT (210 HP)
2005–2006
209
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 209bhp |
| Power | 156kW |
| Torque | 194Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |