ACURA RSX 2.0L 5AT (160 HP)
2005–2006
153
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
29.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.5mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |