ACURA SLX 3.2L V6 4AT AWD (190 HP)
1996–1997
188
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
12.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3165cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.6mpg |
| Combined | 18.7L/100km |
| Extra-Urban | 18L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1957kg |
| Boot Capacity | 1311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/80R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |