ACURA SLX 3.5L V6 4AT AWD (216 HP)
1997–1999
213
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3493cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 213bhp |
| Power | 159kW |
| Torque | 312Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 2093kg |
| Boot Capacity | 1237L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |