ACURA TL 2.3L 4AT FWD (176 HP)
1999–2003
174
bhp
Power
146
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2451cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 129.4kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |