ACURA TL 2.5L 4AT FWD (176 HP)
1995–1998
174
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4864mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1492kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60 Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |