ACURA TL 3.2L V6 4AT FWD (200 HP)
1995–1998
197
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
18.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3206cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 223km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.3mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4864mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |