ACURA TL 3.2L V6 4AT FWD (203 HP)
1999–2003
200
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3206cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.3kW |
| Torque | 293Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |