ACURA TL 3.2L V6 5AT FWD (270 HP)
2003–2008
269
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3210cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 269bhp |
| Power | 200.8kW |
| Torque | 316Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |