ACURA TL 3.2L V6 6MT FWD (273 HP)
2003–2008
269
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
25.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3210cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 269bhp |
| Power | 200.8kW |
| Torque | 323Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.1mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1579kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |