ACURA TL 3.5L V6 VTEC FWD 6AT (280 HP)
2008–2014
280
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 209kW |
| Torque | 344Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1697kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |