ACURA TL Type S 3.2L V6 5AT FWD (263 HP)
1999–2003
259
bhp
Power
146
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3210cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 259bhp |
| Power | 193.4kW |
| Torque | 314Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1638kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |