ACURA TLX 2.0L 10AT (272 HP)
2020–
268
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200.1kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4943mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |