ACURA TLX 2.4L 8AT (206 HP)
2020–
203
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 203bhp |
| Power | 151.5kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |