ACURA TLX 3.5L V6 9AT AWD (290 HP)
2020–
286
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213.3kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |