ACURA TSX 3.5L V6 VTEC 5AT (280 HP)
2008–2014
280
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 209kW |
| Torque | 344Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1669kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |