ALFA ROMEO 147 (3 Doors) 1.9L JTD 5MT FWD (110 HP)
2000–2005
108
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4171mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 1022L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 Hr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |