ALFA ROMEO 147 (5 Doors) 1.9L JTD 16V 6MT FWD (140 HP)
2000–2005
138
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4171mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |