ALFA ROMEO 147 (5 Doors) 1.9L JTD 16V 6MT FWD (150 HP)
2005–2009
148
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
39.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.8mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4224mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |