ALFA ROMEO 155 1.8L TS 5MT FWD (126 HP)
1992–1998
125
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1773cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93.4kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4442mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |