ALFA ROMEO 155 1.8L TS 5MT FWD (129 HP)
1992–1998
127
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1773cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4445mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |