ALFA ROMEO 155 1.9L TD 5MT FWD (92 HP)
1992–1998
91
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1929cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4442mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |