ALFA ROMEO 155 2.0L 16V Turbo Q4 5MT FWD (186 HP)
1992–1998
184
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 184bhp |
| Power | 137kW |
| Torque | 283Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4442mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |